Marka Kärcher opracowała innowacyjną technologię i zaprojektowała akcesoria do efektywnego mycia instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych do stosowania w rolnictwie, handlu, przemyśle lub w prywatnych domach.
System składa się ze szczotek, lanc teleskopowych, jak również wyposażenia, które umożliwia elastyczne wykorzystywanie różnych rodzajów czyszczenia w zależności od określonych zadań. Niezależnie czy chodzi o czyszczenie z wykorzystaniem niskiego, średniego, wysokiego ciśnienia, czy też odkurzanie: nigdy wcześniej czyszczenie fasad, szklanych powierzchni, instalacji fotowoltaicznej oraz posadzek, a nawet trudno dostępnych miejsc, nie było tak elastyczne oraz komfortowe.
Urządzenia z serii iSolar przeznaczone są wyłącznie do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Nowy system czyszczenia paneli fotowoltaicznych iSolar.
Nasz nowy system składa się ze obrotowych głowic szczotkowych zarówno pojedynczych iSolar 400 advanced jaki i podwójnych iSolar 800 advanced, które w połączeniu z lancami teleskopowym gwarantują komfortowy i wysoce wydajny proces mycia paneli fotowoltaicznych. Lance teleskopowe wykonane są z solidnej i lekkiej mieszanki włókna węglowego i włókna szklanego. Połączenie szczotek obrotowych z teleskopowymi lancami gwarantuje doskonały efekt czyszczenia paneli.
Szczotka obrotowa iSolar 400
Głowica szczotkowa iSolar 400 do prędkości przepływu wody 700–1000 l/h lub 1100-1300 l/h. Szczotka dyskowa napędzana przepływem wody o szerokości 400 mm służy do czyszczenia małych i średnich systemów fotowoltaicznych. Również świetnie nadaje się do systemów montowanych na wysokości.
Szczotka obrotowa iSolar 800
Głowica szczotkowa napędzana przepływem wody iSolar 800, szerokość 800 mm, do prędkości przepływu wody 700–1000 l/h lub 1100-1300 l/h.
Zawiera dwie szczotki obracające się w przeciwnym kierunku oraz elastyczne złącze przegubowe. Do systemów fotowoltaicznych.
Lanca teleskopowa 7m
Teleskopowa lanca o zasięgu do 7 m lub 10m wykonana z solidnego i lekkiego włókna szklanego. Z praktycznymi zaciskami do prostego składania i rozkładania.
Lanca TL 7 F – zasięg 7m
Lanca TL10 C – zasięg 10m
Lanca teleskopowa 14m
Maksymalna sztywność przy minimalnej masie: lanca teleskopowa TL 14 C wykonana z włókna węglowego. Ogromny zasięg 14 m, wielofunkcyjność i łatwość użytkowania dzięki praktycznym zaciskom.Wielofunkcyjna, do czyszczenia elewacji, okien lub paneli fotowoltaicznych.
Lanca TL10 H – zasięg 10m
Lanca TL 14 C – zasięg 14m
Adapter niskociśnieniowy
Adapter niskociśnieniowy do lanc teleskopowych składający się z zaworu kulowego do beznarzędziowej instalacji na lancach teleskopowych. Idealny do zastosowań z wysokociśnieniowymi szczotkami obrotowymi.
Adapter do odkurzacza
Adapter TL do lanc teleskopowych 10 i 14 m składająca się ze złacza do kolanka (DN 35, DN 40) oraz złącza do ssawek.
Adapter do lanc teleskopowych
Adapter wysokociśnieniowy do lanc teleskopowych, elastyczny pistolet wysokociśnieniowy do czyszczenia wysokociśnieniowego z lancami teleskopowymi. Ergonomiczny, łatwy w instalacji, odpowiedni dla osób prawo- i leworęcznych.
Szczotki walcowe
Napęd hydrauliczny obrotowych szczotek walcowych zwiększa możliwości wykorzystywania naszych profesjonalnych urządzeń wysokociśnieniowych – nawet najmniejszych urządzeń wysokociśnieniowych z niską wydatkiem wody. Napęd ze zintegrowaną belką spryskującą do perfekcyjnego doprowadzania wody umożliwia korzystanie ze szczotek o różnych twardościach, które są bardzo łatwe w wymianie dzięki systemowi szybkiej wymiany, i które można bezpiecznie podłączać do napędu. Szczotka walcowa może zostać zamontowana na lancy spryskującej lub teleskopowej z wykorzystaniem adaptera.
Nowy system czyszczenia szczotkami walcowymi.
Wyposażenie, zależnie od wersji, nadaje się do wymagających prac związanych z czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych, powierzchni szklanych, delikatnych i fasad o szorstkich powierzchniach, a także tarasów z posadzkami kamiennymi lub drewnianymi. Podczas czyszczenia fasady, szczotki automatycznie skierowane są do góry, przez co użytkowanie urządzenia nie wymaga dużego wysiłku.
Napęd szczotki walcowej 500
Napęd hydrauliczny do obrotowych szczotek walcowych. Do czyszczenia elewacji lub instalacji fotowoltaicznych za pomocą profesjonalnych urządzeń wysokociśnieniowych. Montaż na lancy spryskującej lub lancy teleskopowej.
Osłona przezciwrozbryzgowa
Osłona przeciwrozbryzgowa z mocowaniem na rzep do obrotowej szczotki walcowej. Wyraźny widok na szczotkę dzięki przeźroczystej folii przy jednoczesnej ochronie przed zachlapaniem.
Złącze Vario do szczotek walcowych 500
Podłączane do lancy teleskopowej firmy Kärcher złącze Vario z ruchomym przegubem jest idealnym dodatkiem do szczotki walcowej 500 do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Szczotki walcowe 500
Szczotki do stosowania z napędem hydraulicznym. System łatwej i szybkiej wymiany. 3 twardości do wyboru
- biała: miękka
Idealna do czyszczenia szkła i instalacji fotowoltaicznych. - czerwona: średnio-twarda
Odpowiednia do wrażliwych elewacji, folii i tkanin. - zielona: twarda
Do szorstkich elewacji, kamienia i drewnianych tarasów.
Szczotki płaskie
System do każdego rodzaju czyszczenia. Wszechstronne rozwiązania.
Nowy system czyszczenia szczotkami płaskimi.
Nasze szczotki posiadają wszechstronne zastosowanie i są dostępne w różnych stopniach twardości do prawie wszystkich rodzajów czyszczenia. Podczas czyszczenia delikatnych, szklanych powierzchni lub paneli fotowoltaicznych wodą z sieci lub osmotyczną, dwie niskociśnieniowe dysze zapewniają optymalne doprowadzenie wody do włosia szczotki. Wysokociśnieniowa dysza, która stanowi element wyposażenia urządzenia, umożliwia również użytkowanie urządzenia wysokociśnieniowego w przypadku uporczywych zanieczyszczeń. Maksymalna wszechstronność dla skutecznego czyszczenia.
Szczotki płaskie
Prosta instalacja na lancach teleskopowych lub lancach wysokociśnieniowych firmy Kärcher:
szczotka z miękkim włosiem – do głębokiego czyszczenia wrażliwych powierzchni, takich jak szkło lub instalacje fotowoltaiczne.
szczotka o średnio-twardym włosiu – optymalnie czyści elewacje, rolety i tkaniny.
szczotka z twardym włosiem – do czyszczenia elewacji przemysłowych i pokryć podłogowych oraz usuwania zgrubnych zanieczyszczeń.
Złącze kątowe
Złącze przegubowe do 180° do podłączania lanc teleskopowych i szczotek do czyszczenia elewacji, okien lub paneli fotowoltaicznych.
Gwint przyłącza M18
Wąż wodny 25m / 50m
Wąż wodny do podłączenia wody do szczotek dołączanych do teleskopowych lanc wykorzystywanych do czyszczenia okien, fasad budynków oraz paneli fotowoltaicznych. W celu zapewnienia wody do czyszczenia okien, fasad budynków oraz paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dużych wysokościach: 50-metrowy wąż wodny umożliwia podłączenie szczotek zamontowanych na lancach teleskopowych do źródła wody lub urządzenia, które do czyszczenia wykorzystuje wodę. Trwałość węża zapewnia oplot wykonany z solidnego materiału, a przezroczysty design umożliwia monitorowanie przepływu wody.
Dostępny w wersji 25m oraz 50m.
System nośny
Praca bez zmęczenia, większa produktywność: uniwersalny stelaż do noszenia składa się z wyściełanej poduszkami uprzęży, którą komfortowo nosi się na plecach, ze sprężynowym urządzeniem wyważającym oraz hakiem zaczepowym do mocowania przyrządów i narzędzi. System do noszenia przenosi ciężar lanc teleskopowych, lanc wysokociśnieniowych lub narzędzi ogrodowych na cały tułów operatora, więc konieczna siła uchwytu na ramionach jest ograniczona prawie do zera. Sprężynowy stabilizator z chowaną i wyciąganą stalową liną gwarantuje, że przeniesienie siły jest w elastyczny sposób dostosowane do wymaganej pozycji chwytania.
Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć? Zadbaj o ich wydajność
Panele fotowoltaiczne działają w 100% efektywnie tylko wtedy, gdy ich powierzchnia jest czysta. Brud ogranicza bowiem ilość światła docierającego do ogniw, co skutkuje spadkiem wydajności ogniw fotowoltaicznych instalacji PV nawet o 20%. Czyszczenie fotowoltaiki jest zatem bardzo istotne i konieczne.
Zanieczyszczenia zalegające na panelach fotowoltaicznych to najczęściej kurz, sadza, pył, liście, ptasie odchody czy mech. Zwykle najpierw brud zbiera się na krawędziach i ramkach, a następnie osadza się na całej powierzchni modułów. Z kolei pyłki, nasiona traw i krzewów sprzyjają wzrostowi roślin i porostów, które mogą uszkodzić panele.
Brud osadza się na panelach fotowoltaicznych, bez względu ma miejsce zamieszkania. Nieco większy problem występuje jednak na terenach rolniczych, gdzie pył jest bogaty w substancje organiczne (skutek pracy maszyn rolniczych). Tego typu zabrudzenia łatwiej przylegają do powierzchni modułów PV. Szybciej brudzą się też panele zamontowane zbyt płasko. Duży udział w czyszczeniu fotowoltaiki ma deszcz i wiatr, ale ich działanie jest niewystarczające.
Producenci i instalatorzy zalecają regularne mycie fotowoltaiki w celu zapobiegania utraty efektywności energetycznej. Instalacja utrzymywana w czystości zwraca się szybciej, a żywotność modułów się wydłuża. Czyste panele słoneczne wyglądają również estetycznie.
Kiedy najlepiej myć panele fotowoltaiczne?
Zgodnie z zaleceniami, czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno się przeprowadzać przynajmniej 2 razy w roku – wczesną wiosną i jesienią. Warto je myć, nawet gdy zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem. Czyste panele to większy uzysk energetyczny i pełna wydajność instalacji PV.
Mycie fotowoltaiki wczesną wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. Oprócz kurzu, sadzy, spalin i pyłu, źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który zanieczyszcza zwłaszcza dolne części modułów, ale tworzy również zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni.
Z kolei czyszczenie paneli jesienią pomaga usunąć opadające liście, drobne gałęzie i zanieczyszczenia po sezonie wiosenno-letnim: kurz, spaliny oraz pył z pól. W rezultacie czyste ogniwa fotowoltaiczne mogą maksymalnie wykorzystać światło, którego dostęp jesienią i zimą i tak jest ograniczony.
Usuwanie zabrudzeń z paneli PV wiosną i jesienią przeprowadza się także z uwagi na fakt, że słońce nie nagrzewa intensywnie modułów i bezpiecznie można je umyć. Należy bowiem unikać czyszczenia gorących ogniw, ponieważ mogą ulec pęknięciu. Ważna jest zatem również pora dnia. Najlepiej myć fotowoltaikęwczesnym rankiem bądź późnym popołudniem.
Mycie ogniw fotowoltaicznych – najważniejsze zasady
Przestrzeganie kluczowych zasad w czasie mycia paneli fotowoltaicznych pozwala uniknąć uszkodzeń i wymiany modułów na nowe.
Przede wszystkim paneli fotowoltaicznych pod żadnym pozorem nie wolno myć, gdy są rozgrzane przez słońce, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ich struktury. Trzeba pamiętać, że kontakt wody z gorącą powierzchnią modułów powoduje szok termiczny.
Kolejna kwestia to zakaz stosowania niezmiękczonej, twardej wody prosto z kranu. Prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który radykalnie obniża wydajność instalacji PV. Wykluczone są również detergenty, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa.
Warto wspomnieć, że do czyszczenia delikatnej instalacji PV niewskazane jest używanie myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w standardowe lance. Zbyt wysoka moc ciśnienia może rozszczelnić łączenia modułów, niszcząc uszczelniający silikon i spowodować wygenerowanie prądów upływu. Jeżeli chodzi o sprzęty czyszczące, trzeba też pamiętać, by nie używać szorstkich i ostrych szczotek oraz czyściw, ponieważ mogą zarysować moduły.
Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach i nie wolno po nich chodzić, zatem ich czyszczenie jest dość niebezpiecznym zajęciem, a zwłaszcza w przypadku stosowania domowych sposobów mycia (np. wąż ogrodowy i drabina). Warto pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach.
Mycie paneli fotowoltaicznych – przydatne narzędzia i urządzenia
Odpowiedni sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych to podstawa. Do czyszczenia należy używać wyłącznie demineralizowanej lub zmiękczonej wody oraz specjalistycznych preparatów. Chociaż można znaleźć informacje o stosowaniu płynu do szyb, mydła lub octu. W takim przypadku zawsze należy dokładnie spłukać panele wodą. Zaś samo mycie powinno odbywać się przy pomocy miękkiej gąbki lub szczotki (np. wykonanej z nylonu).
Samodzielne czyszczenie paneli przy wykorzystaniu zwykłych metod jest problematyczne, niebezpieczne i wymaga czasu. Najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się myciem fotowoltaiki. Tym bardziej, że fachowcy dysponują profesjonalnym sprzętem, który skutecznie, szybko i bezpiecznie usuwa zanieczyszczenia z paneli. Przykładem jest system iSolar Kärcher, który jest także doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy urządzeń wysokociśnieniowych (np. rolnicy, przedsiębiorcy).
Potrzebujesz fachowej pomocy przy doborze odpowiedniego systemu myjącego?
Zadzwoń. Pomożemy. Doradzimy :
tel. 601 44 30 33
Specjalista do spraw mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych
Poniżej galeria zastosowań: